Home | Evenimente |

Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti

Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti

Prezentare

Eveniment cu traditie de 24 de ani, Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti este unul dintre programele de succes ale jmEvents. Alaturi de misiunea de a descoperi si promova tinere talente, evenimentul imbina competitia cu master-classes si prezinta concerte de muzica clasica pentru fanii din intreaga lume.

Din 1994, concursul se desfasoara anual pentru diferite discipline:

  • concurs de vioara
  • concurs de pian
  • concurs de flaut
  • concurs de clarinet
  • concurs de compozitie

Evenimentul este unic prin participarea muzicienilor in cadrul a 3 categorii de varsta, de la cele mai fragede pana la categoria master a unui concurs international, 18 - 30 ani.

Juriul concursului este international si cuprinde interpreti si profesori, experti recunoscuti in domeniu, cu o mare experienta in identificarea si educarea noilor talente din lumea muzicii clasice.

De la an la an evenimentul a capatat o amploare deosebita, in prezent reunind la start peste 100 muzicieni din 30-40 tari.

Cu fiecare editie ne propunem sa depasim limitele si sa oferim mai mult tinerilor muzicieni, recompensandu-le talentul si eforturile. Astfel, organizam master-class pentru concurenti, sustinute de membrii juriului.

 

Regulament

flute_competition_2017.jpg

Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti
editia XXIV
Concurs FLAUT

Bucuresti, 13 - 20 mai 2017


Categorii de varsta


Participantii la concursul de vioara trebuie sa se incadreze intr-una dintre urmatoarele categorii de varsta:

  • Categoria de varsta C - nascuti intre 1.01.1999 - 31.12.2002
  • Categoria de varsta D - nascuti intre 1.01.1987 - 31.12.1998

Se admite inscrierea in concurs la o categorie de varsta superioara.


Conditii de participare


Inscrierea in concursul de flaut se face pe baza urmatoarelor documente:

  • fisa de inscriere, completata la computer
  • copie dupa cartea de identitate a candidatului
  • o fotografie recenta, portret
  • confirmarea in copie a achitarii taxei de inscriere - 100 Euro ( sau 500 RON ).


Taxa de inscriere va fi achitata prin transfer bancar in contul jmEvents, cont EUR - IBAN RO82 BACX 0000 0004 3583 4003 la UniCredit Bank - Sucursala Izvor, pentru jmEvents - Concurs Flaut / taxa pentru......... In cazul in care concurentul nu se prezinta la concurs, taxa nu va fi returnata.

Toate documentele vor fi transmise prin email la office@jmEvents.ro. In subiectul emailului se va mentiona "Aplicatie pentru concursul de flaut - categoria C/D". Veti primi un email de confirmare.

Documentele vor fi salvate dupa cum urmeaza:

1. fisa de inscriere “AppForm_NumePrenume”
2. copia dupa cartea de identitate a candidatului, “Pass_NumePrenume”
3. o fotografie recenta, “Photo_NumePrenume”
4. confirmarea in copie a achitarii taxei de inscriere “Fee_NumePrenume”
Documentele pot fi in format word, pdf sau jpg. 


Termenul de inscriere este 1 martie 2017 - data postei sau stampila curierului la expeditor. Confirmarea inscrierii candidatilor in concursul de flaut se va face pana la data de 20 martie 2015. In cazul in care nu primiti nicio confirmare va rugam sa ne contactati pe email la office@jmevents.ro .

Organizatorii asigura in mod gratuit cazarea primilor 5 concurenti inscrisi in concurs. Cazarea asigurata de organizatori incepe pe data de 13 mai 2017 si se asigura pe toata durata in care candidatii se afla in concurs.

Premiile, echivalentul a 10.000 Euro in bani, instrumente sau burse, vor fi decernate de un juriu alcatuit din personalitati de renume ale vietii muzicale romanesti si internationale, care vor aprecia atat aspectul tehnic, cat si cel expresiv al interpretarii. Juriul poate decide executarea completa sau partiala a repertoriului de concurs. Decizia juriului si orice hotarare a acestuia este definitiva si fara drept de contestatie.

De asemenea, laureatii concursului de flaut vor fi inclusi cu prioritate in programele interne si internationale organizate de jmEvents. Toti concurentii pot primi diplome de participare, la cerere. 

Laureatii concursului de flaut vor primi personal premiile a doua zi dupa Gala. Orice cerere dupa aceasta data nu va fi acceptata. Interpretarile din cadrul concursului de flaut pot fi transmise sau inregistrate de catre un post de radio si de catre un post de televiziune si vor putea fi folosite, de asemenea, in cadrul altor emisiuni difuzate in Romania sau in strainatate, in direct sau redifuzate, integral sau partial. Inscrierea in concurs implica acordul concurentilor asupra eventualelor inregistrari si transmisii. Acestia nu pot pretinde nici un fel de remunerare complementara.

Incalcarea regulamentului atrage dupa sine excluderea irevocabila din competitie si/sau aplicarea de masuri pecuniare.

Pentru intrebari suplimentare legate de concursul de vioara, nu ezitati sa ne contactati !

 

Repertoriu

Each competitor must prepare one work from each of the following groups ( points ). 
Each round is eliminatory.

Age category C

FIRST ROUND


1. a sonata at choice by J. S. Bach - two movements
2. S. Karg-Elert - 30 Caprices - one at choice
    N. Paganini - 24 Caprices, op.1 - arr. by Jules Herman

SECOND ROUND


3. a wok at choice by:
    G. Enescu - Cantabile and Presto
    G. Faure – Fantaisie
    C. Chaminade – Concertino
4. first movement from one of the following concertos:
    J. Haydn, W.A. Mozart, J. Quantz, C. Stamitz,
    M. Blavet, M. Gretry, L. Boccherini
5. a work at the competitor's free choice


Age category D

FIRST ROUND


1. two movements from a work at choice by:
     J.S. Bach - Partita for solo flute in A minor BWV 1013
     C. Ph. E. Bach – Sonata for solo flute in A minor Wq 132 2.
2. a solo work at choice (max. 10 min.)


SECOND ROUND

3. two movements from a sonata at choice by:
    S. Prokofiev, O. Taktakishvili, R. Muczynski, L. Liebermann, W. Piston,
    A. Jolivet, J. Feld, F. Poulenc, B. Martinu, C. Reinecke, C. M. Widor
4. one work from the following:
    H. Dutilleux – Sonatine
    P. Sancan – Sonatine
    O. Messiaen – Le Merle noir
    F. Martin – Ballade
    A. Jolivet – Chant de Linos
    T. Takemitsu – Voice
    L. Berio – Sequenza
    E. Bozza – Agrestide Op. 44
    C. Halffter – Debla
    A. Vieru – Bacovia Rezonances
    A. Casella – Sicilienne et Burlesque


FINAL 

5. a virtuosity work at choice by:
    F. Kuhlau, J. Demersseman, J.L. Tulou, P. Taffanel, F. Doppler,
    F. Borne, Th. Böhm, Ph. Gaubert, G. Hüe
6. a concerto at choice by W.A. Mozart
    Concerto in G Major KV 313
    Concerto in D Major 314

The works in Final Round must be performed from memory.
For all other works, scores may be used. 

The order of the performance is always left to the participant’s own choice.

 

Fisa inscriere

Fisa de inscriere trebuie scrisa la computer.
Formularul trebuie sa includa obligatoriu o adresa de email functionala.

Descarca fisa de inscriere
 

Juriu

Juriul Jeunesses International Flute Competition Dinu Lipatti 2017 este international si cuprinde interpreti si profesori, experti recunoscuti in domeniu, cu o mare experienta in identificarea si educarea noilor talente din lumea muzicii clasice. 

va fi anuntat

 

Concurenti

in curand

dupa finalizarea inscrierilor

Categoria C

14 - 18 ani

Categoria D

18 - 30 ani

 

Agenda

Jeunesses International FLUTE Competition Dinu Lipatti se va desfasura in perioada 13 - 20 Mai 2017.

13 mai

Sosirea participantilor.
Tragerea la sorti a ordinii de evolutie in concurs. 
ora 21:00 

 

14 mai

va fi anuntat

 

15 mai

va fi anuntat

 

16 mai

va fi anuntat

 

17 mai

va fi anuntat

 

18 mai

va fi anuntat

 

19 mai

va fi anuntat

 

20 mai

Gala Laureatilor

 
 

Regulament

Poster-JIMC_2016_560x370.jpg


Jeunesses International PIANO Competition Dinu Lipatti
editia 23
Bucuresti, 14 - 21 mai 2016

Categorii de varsta

Participantii la concursul de pian trebuie sa se incadreze intr-una dintre urmatoarele categorii de varsta:

  • Categoria de varsta B - nascuti intre 1.01.2002 - 31.12.2009
  • Categoria de varsta C - nascuti intre 1.01.1998 - 31.12.2001
  • Categoria de varsta D - nascuti intre 1.01.1986 - 31.12.1997
  • Se admite inscrierea in concurs la o categorie de varsta superioara.


Conditii de participare

Inscrierea in concursul de pian se face pe baza urmatoarelor documente:

  • fisa de inscriere model
  • copie dupa cartea de identitate a candidatului
  • o fotografie recenta, tip pasaport.
  • confirmarea in copie a achitarii taxei de inscriere - 100 EUR ( sau 500 RON ).


Taxa de inscriere va fi achitata prin transfer bancar in contul jmEvents, cont cod IBAN RO82 BACX 0000 0004 3583 4003 la UniCredit Tiriac Bank - Sucursala Izvor, pentru jmEvents - Concurs Pian. In cazul in care concurentul nu se prezinta la concurs, taxa nu va fi returnata.

Documentele de inscriere trebuie trimise la:
jmEvents
C.P. 13 - 63, Bucuresti 13

Termenul de inscriere este 1 martie 2016 - data postei sau stampila curierului la expeditor. Confirmarea inscrierii candidatilor in concursul de pian se va face pana la data de 20 martie 2016. In cazul in care nu ati primit un email de confirmare pana la aceasta data va rugam sa ne contactati la office@jmEvents.ro.

Organizatorii asigura in mod gratuit cazarea primilor 5 concurenti inscrisi in concurs. Cazarea asigurata de organizatori incepe pe data de 14 mai 2016 si se asigura pe toata durata in care candidatii se afla in concurs. 

La sosirea, fiecare candidat va trebui sa prezinte la Secretariatul concursului un document oficial care sa mentioneze data sa de nastere.

Premiile, echivalentul a 10.000 Euro in bani, instrumente sau burse, vor fi decernate de un juriu alcatuit din personalitati de renume ale vietii muzicale romanesti si internationale. De asemenea, laureatii concursului de pian vor fi inclusi cu prioritate in programele interne si internationale organizate de jmEvents. Toti concurentii pot primi certificate de participare, la cerere. 

Juriul va aprecia atat aspectul tehnic, cat si cel expresiv al interpretarii. Juriul poate decide executarea completa sau partiala a repertoriului de concurs. Decizia juriului si orice hotarare a acestuia este definitiva si fara drept de contestatie.

Laureatii concursului de pian vor primi personal premiile. Interpretarile din cadrul concursului de pian pot fi transmise sau inregistrate de catre un post de radio si de catre un post de televiziune si vor putea fi folosite, de asemenea, in cadrul altor emisiuni difuzate in Romania sau in strainatate, in direct sau redifuzate, integral sau partial. Inscrierea in concurs implica acordul concurentilor asupra eventualelor inregistrari si transmisii. Acestia nu pot pretinde nici un fel de remunerare complementara.

Incalcarea regulamentului atrage dupa sine excluderea irevocabila din competitie si/sau aplicarea de masuri pecuniare.


Pentru intrebari suplimentare legate de concursul de pian, nu ezitati sa ne contactati !

 

Repertoriu

Concurentii vor pregati o lucrare din fiecare grupa (punct). Fiecare etapa este eliminatorie.

Categoria de varsta B

ETAPA I

1. o lucrare baroc la alegere ( max. 10 min. )
2. o lucrare la alegere de ( max. 6 min ):
      Fr. Chopin, Fr. Liszt, R. Schumann, F. Mendelssohn-Bartholdy, J. Brahms

ETAPA a II-a

3. o sonata la alegere ( partea I ) de:
      J. Haydn, W.A. Mozart, L. v. Beethoven, F. Schubert
4. o lucrare de virtuozitate la alegere

 

Categoria de varsta C

ETAPA I

1. o lucrare baroc la alegere ( max. 10 min. )
2. o lucrare la alegere de ( max. 6 min ):
      Fr. Chopin, Fr. Liszt, R. Schumann, F. Mendelssohn-Bartholdy, J. Brahms

ETAPA a II-a

3. o sonata la alegere ( partea I ) de:
      J. Haydn, W.A. Mozart, L. v. Beethoven, F. Schubert
4. o lucrare la alegere de:
      C. Debussy, M. Ravel, S. Rachmaninov, S. Prokofiev, D. Shostakovich, I. Stravinski,

      A. Berg, G. Enescu, B. Bartok

5. o lucrare de virtuozitate la alegere

Categoria de varsta D 

ETAPA I

1. J.S. Bach - o lucrare la alegere ( max 15 min. )
2. un studiu la alegere de:

      Fr. Liszt, C. Debussy, S. Rachmaninov, A. Skriabin, S. Prokofiev, I. Stravinski


ETAPA a II-a

3. Fr. Chopin – un studiu la alegere (exceptie studiul op. 10/6)
4. o sonata la alegere de:
       J. Haydn, W.A.Mozart, L.v. Beethoven, Fr. Schubert
5. o lucrare la alegere de:
       C. Debussy, M. Ravel, S. Rachmaninov, S. Prokofiev, D. Shostakovich, I. Stravinski,

       A. Berg, G. Enescu, B. Bartok


ETAPA FINALA

6. o lucrare de virtuozitate la alegere ( max. 12 min. )
7. un concert la alegere:

  • W.A.Mozart – Concertul nr. 20. in re minor K.V. 466
  • W.A.Mozart – Concertul nr. 23. in La major K.V. 488
  • L.v.Beethoven - Concertul nr. 3 in do minor op. 37
  • R. Schumann - Concertul in la minor op. 54
  • E. Grieg - Concertul in la minor op. 16


Toate lucrarile din Etapa Finala vor fi interpretate din memorie. Pentru celelalte lucrari se pot folosi partituri. 

Ordinea interpretarii este la latitudinea concurentului.

 

Fisa inscriere

Fisa de inscriere trebuie scrisa la computer. 
Formularul trebuie sa includa obligatoriu o adresa de email functionala.

Descarca fisa de inscriere
 

Juriu

Juriul Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti 2016 este international si cuprinde interpreti si profesori, experti recunoscuti in domeniu, cu o mare experienta in identificarea si educarea noilor talente din lumea muzicii clasice.

Dr. Jane Solose / SUA - Presedintele juriului

Artist Steinway, Profesor de pian - Conservatory of Music and Dance, University of Missouri - Kansas City

Jane Soloses este Profesor de pian si Coordonator al departamentului de Pian si Muzica de Camera la Conservatorul de Muzica si Dans - Universitatea din Missouri-Kansas City si timp de peste patru ani a detinut functia de presedinte al diviziei de pian. Cariera activa a acesteia - solist concertist, muzician de camera, pianist in duo si profesor maestru – a condus-o pe taramurile din Coreea, Japonia, Austria, Bulgaria, Ungaria, Serbia, Rusia, Argentina, Canada si SUA. La Scoala de Muzica Eastman din Rochester, New York, a fost distinsa cu prestigiosul Certificat de Interpret si a fost primul asistent universitar al lui David Burge. Dr. Solose este prezenta pe lista internationala a distinsilor artisti Steinway. Aceasta a inregistrat CD-uri solo si a publicat articole in revistele 20th Century Music si Clavier.

 

 

Concurenti

100 de pianisti reprezentand 35 de tari au fost acceptati in concurs: Austria, Bulgaria, Canada, Cehia, China, Coreea de Sud, Croatia, Danemarca, Elvetia, Estonia, Finlanda, Germania, Grecia, Islanda, Italia, Japonia, Kazahstan, Letonia, Luxemburg, Malaezia, Marea Britanie, Mexic, Mongolia, Olanda, Polonia, Romania, Rusia, Serbia, Slovacia, Spania, SUA, Taiwan-China, Turcia, Ucraina, Ungaria

Categoria D

18-30 ani

Aoki Yuma - Japonia / Ungaria
Arnardottir Erna - Islanda / Finlanda 
Baek Eunhee - Coreea de Sud / Germania 
Batrakova Ekaterina - Rusia 
Beursgens Marcus - Olanda / Germania 
Bobrina Desislava - Rusia / Bulgaria 
Boldea-Relea Marius - Romania 
Carlos Gimenez - Spania
Cherkashyna Iryna - Ucraina / Cehia 
Cho Hansol - Coreea de Sud / Germania 
Chudada Martin - Slovacia 
Constantinescu Diana - Romania 
Costescu Angel - Romania / Elvetia 
Danila Madalina - Romania 
Demidov Andra - Romania 
Demydenko Viktoriia - Ucraina 
Dubovski Leo - Estonia 
Furtuna Elisabeta - Romania / UK 
Gavrila Florin - Romania 
Gozdziewski Adam - Polonia 
Hanssen Knut - Germania 
Harada Mayu - Japonia / Finlanda 
Hong Seo Hee - Coreea de Sud / Germania 
Ishkulov Gennadii - Rusia 
Ivanov Kaloyan - Bulgaria 
Jaworski Piotr - Polonia 
Jiwon Han - Coreea de Sud 
Kaszo Syuzanna - Ungaria 
Kocsis Marcell - Ungaria 
Kruczek Wojciech - Polonia 
Kustas Maria - Rusia / UK 
Lee Jung Ah - Coreea de Sud / Germania 
Li Jui-Sheng - Taiwan-China / Canada 
Lin Zhiye - China 
Lyakh Daria - Rusia 
Malikaidar Kanat - Kazahstan 
Mandaric Zeljka - Croatia / Germania 
Novikov Boris - Rusia 
Oh Yeontaek - Coreea de Sud 
Ott Erika - Germania 
Papoulias Petros - Grecia 
Park Seul Ki - Coreea de Sud / Ungaria 
Phang Rosalind - Malaezia 
Raducanu Catalin - Romania 
Rokasevits Kristiina - Estonia / UK 
Shon Eugene - Germania 
Sigurjon Lorenzo - Spania
Solomon Coral - Romania, Canada , SUA 
Stankovic Zaklina - Serbia / Germania 
Su Di - China 
Takahashi Eriko - Japonia / Austria 
Torres Diaz Daniel - Mexic / Polonia 
Torup Mikkel - Danemarca 
Vurucu Ilter - Turcia 
Walker Emma - UK 
Yang Dongyin - China 
Yoshioka Yui - Japonia / Austria 
Yu Xiaotong - China / Rusia 
Yue Byron - SUA / Austria 
Zaitsev Aleksei - Finlanda 
Zukova Karolina - Estonia

Categoria C

14-18 ani

Achim Cristiana - Romania
Alexewicz Piotr - Polonia
Bagnati Lorenzo - Italia
Cioceanu Tudor - Romania
Cui Yaning - China / Austria
Diaconu Ionut - Romania
Dimitrov Trifon - Bulgaria
Frolu Kira - Romania
Gaalova Anna - Cehia
Han Jiahao - China
Huang Jingzi - China
Ivanov Emanuil - Bulgaria
Jang Yebin - Coreea de Sud / Austria
Koti Christina - Grecia
Kriiva Mihhail - Estonia
Lee Geonhee - Coreea de Sud / Austria
Liu Xianfei - China
Martinuka Viktorija - Letonia
Mihova Ilina - Bulgaria
Nagy Antoniu - Italia / Romania
Narits Arko - Estonia
Shkreli Alba - Elvetia
Tumur-Ochir Otgonbulgan - Mongolia / Austria
Virtejaru Stefan - Romania

Categoria B

Pana la 14 ani

Antonescu Victor - Romania
Camen Eduard - Romania
Dobrota David - Romania
Gamulescu Anelise - Romania
Garet Eva - Romania
Kipish Lyudmyla - Ucraina / Luxemburg
Lup David - Romania
Shin Seungmin - Coreea de Sud
Stefan Isabelle - Romania / Canada
Suciu Sabina - Romania
Toubartz Paul - Germania
Valean Andra - Romania
Van Staden Frederick - Romania
Van Staden Maria - Romania
Voropciuc Maria - Romania

 

Agenda

Agenda completa Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti 2016 va fi anuntata in curand.

14 mai

21:00
Tragerea la sorti care va stabili ordinea de evolutie in concurs.
Secretariatul Concursului

 

15 mai

08:30
Categoria D
Etapa I
Institutul Cervantes - Sala Auditorium

 

16 mai

08:30
Categoria D
Etapa I
Institutul Cervantes

11:30
Categoria B
Semifinala
Institutul Cervantes
 

 

17 mai

08:30
Categoria C
Semifinala 
Institutul Cervantes 

 

18 mai

09:00
Categoria D
Semifinala
Arcub Gabroveni 

14:00
Categoria B
Finala
Arcub Gabroveni

 

19 mai

09:00
Categoria C
Finala
Arcub Gabroveni 

 

20 mai

19:00
Categoria D
Finala
Sala Thalia - Filarmonica de Stat Sibiu
 

 

21 mai

19:00
Gala EUROPAfest
Teatrul Odeon

 
 

Laureati

Jeunesses International Music Competition se desfasoara anual din 1994. Concursul alterneaza disciplinele intre: corn, trompeta, pian, clarinet, flaut, vioara si compozitie. 

Nu exista nici un laureat cu proprietatile alese de dumneavoastra. Va rugam sa alegeti alte optiuni.

Selecteaza an

An Varsta Premiu Nume Tara
2016 D, 18-30 ani I Rosalind Phang Malaezia
2016 D, 18-30 ani I Knut Hanssen Germania
2016 D, 18-30 ani II Marcus Beursgens Olanda
2016 C, 14-18 ani I Emanuil Ivanov Bulgaria
2016 C, 14-18 ani II Piotr Alexewicz Polonia
2016 C, 14-18 ani III Jiahao Han China
2016 C, 14-18 ani special Kira Frolu Romania
2016 B, < 14 ani I Seungmin Shin Coreea de Sud
2016 B, < 14 ani II Eva Garet Romania
2016 B, < 14 ani III Maria Voropciuc Romania
An Varsta Premiu Nume Tara
2013 D,18-30 I Masuda Momoka Japonia, Rusia
2013 D,18-30 II Fang Ziqi China, Germania
2013 D,18-30 Special Park Sang-Ah Coreea de Sud
2013 C,14-18 I Losito Nicola Italia
2013 C,14-18 I Losito Nicola Italia
2013 C,14-18 II Wang Xinran China
2013 C,14-18 III Navarro Mora Maria Costa Rica, Rusia
2013 B, <14 I Harliono-Evans George Marea Britanie
2013 B, <14 II Shang Xiaowen China
2013 B, <14 III Pu Yaoyuan China
2013 B, <14 Special "Sabin Dragoi" Kira Frolu Romania
An Varsta Premiu Nume Tara
2010 D, 18-30 II Lee Esther Statele Unite ale Americii
2010 D, 18-30 II Muresan Valentin Romania
2010 D, 18-30 special Bodnar Denys Ucraina
2010 C, 14-18 I Gologan Andrei Romania
2010 C, 14-18 I Li Zixiao China
2010 C, 14-18 II Pilsan Aaron Austria
2010 B, 10-14 I Ursu Melisa Moldova
2010 B, 10-14 I Xu Jinzhao China
2010 B, 10-14 III Musat Madalin Romania
2010 A<10 I Boyadzhiev Emil Bulgaria
2010 A<10 II Borz Andra Romania
2010 A<10 III Karagyozov Krikor Bulgaria
2010 A<10 special Spac Vladimir Romania
An Varsta Premiu Nume Tara
2006 D, 18-30 III Butnaru Andreea Laura Romania
2006 D, 18-30 III Sedrakyan Margar Armenia
2006 C, 14-18 I Ritivoiu Mihai Romania
2006 C, 14-18 II Plesanovs Rihards Letonia
2006 C, 14-18 III Mitrea Florian Romania
2006 C, 14-18 special Debicz Aleksander Jan Polonia
2006 B, 10-14 III Kazantsev Timofey Federatia Rusa
2006 B, 10-14 III O'Shea-Farren Sebastian Irlanda
2006 B, 10-14 III Shi Wenting China
2006 A<10 I Kravtsov Lev Federatia Rusa
2006 A<10 III Iancu Teodor Sorin Romania
2006 A<10 III Sirbu Francesca Gabriela Romania
2006 A<10 special Botac Alexandru Cadmiel Romania
An Varsta Premiu Nume Tara
2004 D, 18-30 I Szychowski Piotr Polonia
2004 D, 18-30 II Hirota Shunji Japonia
2004 D, 18-30 III Itcus Mircea Romania
2004 C, 14-18 I Ye Sijing China
2004 C, 14-18 II Liu Ji China
2004 C, 14-18 III Komitova Alina Bulgaria
2004 B, 10-14 I Wang Chao China
2004 B, 10-14 II Mocanu Leonard Romania
2004 B, 10-14 III Li Siqian China
2004 A, <10 I Tudor Daria Ioana Romania
2004 A, <10 II Khudyakov Oleg Federatia Rusa
2004 A, <10 III Ivanov Vasil Vladimirov Bulgaria
2004 A, <10 special Bucur-Mihaescu Matei Romania
An Varsta Premiu Nume Tara
2002 D, 18-30 I Smolskaia Ioulia Federatia Rusa
2002 D, 18-30 II Gheju Lucian Romania
2002 D, 18-30 III Albota Vanda Romania
2002 C, 14-18 I Vanks Rudolfs Letonia
2002 C, 14-18 II Banciu Andrei Mihai Romania
2002 C, 14-18 III Jovanovic Predrag Croatia
2002 B, 10-14 I Kavalerova Anna Federatia Rusa
2002 B, 10-14 III Popovic Minka Croatia
2002 B, 10-14 III Serafincenu Lelia Romania
2002 B, 10-14 special Mihailescu Dinu Alexandru Romania
2002 A, <10 I Napradean Lena Romania
2002 A, <10 II Lozonschi Teodora Elena Romania
2002 A, <10 III Gataullin Turan Federatia Rusa
An Varsta Premiu Nume Tara
2000 D, 18-30 I Yamamoto Satoko Belgia
2000 D, 18-30 II Negishi Yuki Olanda
2000 D, 18-30 III Szekely Attila Romania
2000 C, 14-18 I Bozhanov Evgeni Bulgaria
2000 C, 14-18 II Strungaru Simona Romania
2000 C, 14-18 III Licaret Andrei Romania
2000 B, 10-14 I Gavruc Vitalie Moldova
2000 B, 10-14 III Pandelescu Petre Romania
2000 B, 10-14 III Rotaru Viorica Moldova
2000 A, <10 I Visovan Maria Aurelia Romania
2000 A, <10 III Beldimanescu Mina Maria Romania
2000 A, <10 III Strezev Mihail Moldova