Home | Evenimente |

Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti

Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti

Prezentare

Eveniment cu traditie de 27 de ani, Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti este unul dintre programele de succes ale jmEvents. Alaturi de misiunea de a descoperi si promova tinere talente, evenimentul imbina competitia cu master-classes si prezinta concerte de muzica clasica pentru fanii din intreaga lume.

Din 1994, concursul se desfasoara anual pentru diferite discipline:

  • concurs de vioara
  • concurs de pian
  • concurs de flaut
  • concurs de clarinet
  • concurs de compozitie

Evenimentul este unic prin participarea muzicienilor in cadrul a 3 categorii de varsta, de la cele mai fragede pana la categoria master a unui concurs international, 18 - 30 ani.

Juriul concursului este international si cuprinde interpreti si profesori, experti recunoscuti in domeniu, cu o mare experienta in identificarea si educarea noilor talente din lumea muzicii clasice.

De la an la an evenimentul a capatat o amploare deosebita, in prezent reunind la start peste 100 muzicieni din 30-40 tari.

Cu fiecare editie ne propunem sa depasim limitele si sa oferim mai mult tinerilor muzicieni, recompensandu-le talentul si eforturile. Astfel, organizam master-class pentru concurenti, sustinute de membrii juriului.

 

Regulament

flute_competition_2017.jpg

Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti
editia XXIV
Concurs FLAUT

Bucuresti, 13 - 20 mai 2017


Categorii de varsta


Participantii la concursul de vioara trebuie sa se incadreze intr-una dintre urmatoarele categorii de varsta:

  • Categoria de varsta C - nascuti intre 1.01.1999 - 31.12.2002
  • Categoria de varsta D - nascuti intre 1.01.1987 - 31.12.1998

Se admite inscrierea in concurs la o categorie de varsta superioara.


Conditii de participare


Inscrierea in concursul de flaut se face pe baza urmatoarelor documente:

  • fisa de inscriere, completata la computer
  • copie dupa cartea de identitate a candidatului
  • o fotografie recenta, portret
  • confirmarea in copie a achitarii taxei de inscriere - 100 Euro ( sau 500 RON ).


Taxa de inscriere va fi achitata prin transfer bancar in contul jmEvents, cont EUR - IBAN RO82 BACX 0000 0004 3583 4003 la UniCredit Bank - Sucursala Izvor, pentru jmEvents - Concurs Flaut / taxa pentru......... Taxa de inscriere nu e returnabila.

Toate documentele vor fi transmise prin email la office@jmEvents.ro. In subiectul emailului se va mentiona "Aplicatie pentru concursul de flaut - categoria C/D". Veti primi un email de confirmare.

Documentele vor fi salvate dupa cum urmeaza:

1. fisa de inscriere “AppForm_NumePrenume”
2. copia dupa cartea de identitate a candidatului, “Pass_NumePrenume”
3. o fotografie recenta, “Photo_NumePrenume”
4. confirmarea in copie a achitarii taxei de inscriere “Fee_NumePrenume”
Documentele pot fi in format word, pdf sau jpg. 


Termenul de inscriere este 1 martie 2017 - data postei sau stampila curierului la expeditor. Confirmarea inscrierii candidatilor in concursul de flaut se va face pana la data de 20 martie 2017. In cazul in care nu primiti nicio confirmare va rugam sa ne contactati pe email la office@jmevents.ro .

Concurentii se prezinta in concurs cu corepetitor propriu. La cererea expresa a concurentilor, exprimata in fisa de inscriere, organizatorii pot pune la dispozitie o lista de corepetitori. Angajarea acestora se face direct de catre concurenti.

Organizatorii asigura in mod gratuit cazarea primilor 5 concurenti inscrisi in concurs. Cazarea asigurata de organizatori incepe pe data de 13 mai 2017 si se asigura pe toata durata in care candidatii se afla in concurs.

Premiile, echivalentul a 10.000 Euro in bani, instrumente sau burse, vor fi decernate de un juriu alcatuit din personalitati de renume ale vietii muzicale romanesti si internationale, care vor aprecia atat aspectul tehnic, cat si cel expresiv al interpretarii. Juriul poate decide executarea completa sau partiala a repertoriului de concurs. Decizia juriului si orice hotarare a acestuia este definitiva si fara drept de contestatie.

De asemenea, laureatii concursului de flaut vor fi inclusi cu prioritate in programele interne si internationale organizate de jmEvents. Toti concurentii pot primi diplome de participare, la cerere. 

Laureatii concursului de flaut vor primi personal premiile a doua zi dupa Gala. Orice cerere dupa aceasta data nu va fi acceptata. Interpretarile din cadrul concursului de flaut pot fi transmise sau inregistrate de catre un post de radio si de catre un post de televiziune si vor putea fi folosite, de asemenea, in cadrul altor emisiuni difuzate in Romania sau in strainatate, in direct sau redifuzate, integral sau partial. Inscrierea in concurs implica acordul concurentilor asupra eventualelor inregistrari si transmisii. Acestia nu pot pretinde nici un fel de remunerare complementara.

Incalcarea regulamentului atrage dupa sine excluderea irevocabila din competitie si/sau aplicarea de masuri pecuniare.

Pentru intrebari suplimentare legate de concursul de flaut, nu ezitati sa ne contactati !

 

Repertoriu

Each competitor must prepare one work from each of the following groups ( points ). 
Each round is eliminatory.

Age category C

FIRST ROUND


1. a sonata at choice by J. S. Bach - two movements
2. S. Karg-Elert - 30 Caprices - one at choice
    N. Paganini - 24 Caprices, op.1 - arr. by Jules Herman

SECOND ROUND


3. a wok at choice by:
    G. Enescu - Cantabile and Presto
    G. Faure – Fantaisie
    C. Chaminade – Concertino
4. first movement from one of the following concertos:
    J. Haydn, W.A. Mozart, J. Quantz, C. Stamitz,
    M. Blavet, M. Gretry, L. Boccherini
5. a work at the competitor's free choice


Age category D

FIRST ROUND


1. two movements from a work at choice by:
     J.S. Bach - Partita for solo flute in A minor BWV 1013
     C. Ph. E. Bach – Sonata for solo flute in A minor Wq 132 2.
2. a solo work at choice (max. 10 min.)


SECOND ROUND

3. two movements from a sonata at choice by:
    S. Prokofiev, O. Taktakishvili, R. Muczynski, L. Liebermann, W. Piston,
    A. Jolivet, J. Feld, F. Poulenc, B. Martinu, C. Reinecke, C. M. Widor
4. one work from the following:
    H. Dutilleux – Sonatine
    P. Sancan – Sonatine
    O. Messiaen – Le Merle noir
    F. Martin – Ballade
    A. Jolivet – Chant de Linos
    T. Takemitsu – Voice
    L. Berio – Sequenza
    E. Bozza – Agrestide Op. 44
    C. Halffter – Debla
    A. Vieru – Bacovia Rezonances
    A. Casella – Sicilienne et Burlesque


FINAL 

5. a virtuosity work at choice by:
    F. Kuhlau, J. Demersseman, J.L. Tulou, P. Taffanel, F. Doppler,
    F. Borne, Th. Böhm, Ph. Gaubert, G. Hüe
6. a concerto at choice by W.A. Mozart
    Concerto in G Major KV 313
    Concerto in D Major 314

The works in Final Round must be performed from memory.
For all other works, scores may be used. 

The order of the performance is always left to the participant’s own choice.

 

Fisa inscriere

Fisa de inscriere trebuie scrisa la computer.
Formularul trebuie sa includa obligatoriu o adresa de email functionala.

Descarca fisa de inscriere
Descarca afis
 

Juriu

Juriul Jeunesses International Flute Competition Dinu Lipatti 2017 este international si cuprinde interpreti si profesori, experti recunoscuti in domeniu, cu o mare experienta in identificarea si educarea noilor talente din lumea muzicii clasice. 

Mario Caroli | Italia, Franta

Presedintele juriului

Flautist apreciat international
Profesor de flaut
Academia Superioara de Muzica din Strasbourg
Musikhochschule Freiburg

Flautistul a fost invitat in mod regulat la cele mai prestigioase festivaluri din toata lumea, concertand ca solist alaturi de Filarmonica din Londra, Filarmonica din Tokyo, Orchestra Filarmonica a Radio Franta, si multe altele, sub bagheta unor dirijori prestigiosi. Mario Caroli a inregistrat aproximativ 40 de CD-uri care au primit nenumarate premii de la criticii internationali. A fost invitat la masterclass-uri si seminare de catre institutii muzicale foarte importante din toata lumea, precum FROMM, cu resedinta la Universitatea Harvard (Cambrigde, SUA), in anul 2008. Un artist cosmopolitan si poliglot (vorbeste regulat 7 limbi), Mario locuieste in Franta, in Strasbourg, unde preda flautul la Academia Superioara de Muzica, precum si la Musikhochschule, in Freiburg.

 

Concurenti

108 flautisti

36 de tari

Categoria C

14 - 18 ani

Categoria D

18 - 30 ani

 

Agenda

Jeunesses International FLUTE Competition Dinu Lipatti se va desfasura in perioada 13 - 20 Mai 2017.

13 mai

Sosirea participantilor.
Tragerea la sorti a ordinii de evolutie in concurs. 
ora 21:00 Secretariatul Concursului.

 

14 mai

09:00
Categoria D
Etapa I
Sala Berlioz

 

09:00
Category D
First Round
Berlioz Hall

15 mai

09:00
Categoria D
Etapa I
Sala Berlioz

 

09:00
Category D
First Round
Berlioz Hall

16 mai

09:00
Categoria C
Etapa I
Institutul Italian

 

17 mai

11:00
Categoria D
Semifinala
Institutul Italian

 

18 mai

11:00
Categoria C
Finala
Institutul Italian 

 

19 mai

19:00
Categoria D
Finala
Sala Thalia - Filarmonica de Stat Sibiu

 

20 mai

19:00
Gala laureatilor - Gala EUROPAfest
Teatrul Odeon

 
 

Regulament

Jeunesses International VIOLIN Competition Dinu Lipatti
editia nr. 25
Bucuresti, 11 - 18 mai 2019


Categorii de varsta

Participantii la concursul de vioara trebuie sa se incadreze intr-una dintre urmatoarele categorii de varsta:

  • Categoria de varsta B - nascuti intre 1.01.2005 - 31.12.2008
  • Categoria de varsta C - nascuti intre 1.01.2001 - 31.12.2004
  • Categoria de varsta D - nascuti intre 1.01.1989 - 31.12.2000
  • Se admite inscrierea in concurs la o categorie de varsta superioara.


Conditii de participare

Inscrierea in concursul de vioara se face pe baza urmatoarelor documente:

  • fisa de inscriere, completata la computer
  • copie dupa cartea de identitate a candidatului
  • o fotografie recenta, portret
  • confirmarea in copie a achitarii taxei de inscriere - 100 Euro ( sau 500 RON ).


Taxa de inscriere va fi achitata prin transfer bancar in contul jmEvents, cont EUR - IBAN RO82 BACX 0000 0004 3583 4003 la UniCredit Bank - Sucursala Izvor, pentru jmEvents - Concurs Vioara / taxa pentru......... Taxa de inscriere nu e returnabila.

Toate documentele vor fi transmise prin email la office@jmEvents.ro. In subiectul emailului se va mentiona "Aplicatie pentru nume prenume - categoria B|C|D". Veti primi un email de confirmare.

Documentele vor fi salvate dupa cum urmeaza:

1. fisa de inscriere “NumePrenume_AppForm” 
2. copia dupa cartea de identitate a candidatului, “NumePrenume_Pass” 
3. o fotografie recenta, “NumePrenume_Photo” 
4. confirmarea in copie a achitarii taxei de inscriere “NumePrenume_Fee”
Documentele pot fi in format word, pdf sau jpg. 


Termenul de inscriere este 1 martie 2019. Confirmarea inscrierii candidatilor in concursul de vioara se va face pana la data de 20 martie 2019. In cazul in care nu primiti nicio confirmare va rugam sa ne contactati pe email la office@jmevents.ro .

Concurentii se prezinta in concurs cu corepetitor propriu. La cererea expresa a concurentilor, exprimata in fisa de inscriere, organizatorii pot pune la dispozitie o lista de corepetitori. Angajarea acestora se face direct de catre concurenti.

Premiile, echivalentul a 10.000 Euro in bani, instrumente sau burse. De asemenea, laureatii concursului de vioara vor fi inclusi cu prioritate in programele interne si internationale organizate de jmEvents. 

Premiile vor fi decernate de un juriu alcatuit din personalitati de renume ale vietii muzicale romanesti si internationale, care vor aprecia atat aspectul tehnic, cat si cel expresiv al interpretarii. Juriul poate decide executarea completa sau partiala a repertoriului de concurs. Decizia juriului si orice hotarare a acestuia este definitiva si fara drept de contestatie.

Laureatii concursului de vioara vor primi personal premiile a doua zi dupa Gala. Orice cerere dupa aceasta data nu va fi acceptata. Toti concurentii pot primi diplome de participare, la cerere. 

Interpretarile din cadrul concursului de vioara pot fi transmise sau inregistrate de catre un post de radio si de catre un post de televiziune si vor putea fi folosite, de asemenea, in cadrul altor emisiuni difuzate in Romania sau in strainatate, in direct sau redifuzate, integral sau partial. Inscrierea in concurs implica acordul concurentilor asupra eventualelor inregistrari si transmisii. Acestia nu pot pretinde nici un fel de remunerare complementara.

Incalcarea regulamentului atrage dupa sine excluderea irevocabila din competitie si/sau aplicarea de masuri pecuniare.

Pentru intrebari suplimentare legate de concursul de vioara, nu ezitati sa ne contactati !

 

Repertoriu

Concurentii vor pregati o lucrare din fiecare grupa (punct). Fiecare etapa este eliminatorie.

Categoria de varsta B


ETAPA I

1. o lucrare la alegere din: 
    • o sonata pre-clasica la alegere - doua parti (max. 8 min.) 
    • partita pentru vioara solo - J.S. Bach - doua parti (max. 8 min.) 

2. un capriciu la alegere



ETAPA a II-a

3. un concert la alegere - o singura parte 
4. o lucrare romantica la alegere

Categoria de varsta C


ETAPA I

1. o sonata pentru vioara solo de J.S. Bach: 
    • Sol minor - Siciliano si Presto 
    • La minor - Andante si Allegro 
    • Do major - Largo si Allegro 
2. un capriciu la alegere

SECOND ROUND

3. un concert la alegere - prima parte sau partile a 2-a si a 3-a 
4. o lucrare romantica la alegere 
5. o lucrare de virtuozitate la alegere

Categoria de varsta D


ETAPA I

1. o lucrare la alegere de J.S. Bach: 
    • Sol minor BWV 1001 - Adagio si Fuga 
    • La minor BWV 1003 - Grave si Fuga
    • Do major BWV 1005 - Adagio si Fuga 
    • Ciaccona in Re minor 
2. N. Paganini - Capricii op. 1 - unul la alegere

 

ETAPA a II-a

3. o sonata la alegere de: 
    W. A. Mozart , L. v. Beethoven, B. Bartok, G. Enescu, Fr. Schubert, M. Ravel, 
    C. Franck, J. Brahms, F. Mendelssohn-Bartholdy, C. Debussy, S. Prokofiev 
4. un concert de W. A. Mozart: 
    • Sol major KV 216 - prima parte cu cadenta 
    • Re major KV 218 - prima parte cu cadenta 
    • La major KV 219 - prima parte cu cadenta 

FINALA

5. o luccrare de virtuozitate la alegere: 
    C. Saint Saëns, H. Wieniawski, N. Paganini, R. Schumann, H. Vieuxtemps, F. Waxmann, 
    M. Ravel, C. Saint-Saëns - Ysaye, P. Sarasate, Fr. Schubert, A. Bazzini, W.H. Ernst, E. Ysaye 
6. un concert la alegere de: 
    F. Mendelssohn-Bartholdy, L.v. Beethoven, E. Lalo, P. I. Tchaikovsky, H. Wieniawski, 
    A. Dvorak, M. Bruch, N. Paganini, J. Sibelius, J. Brahms, D. Shostakovich

Toate lucrarile din Etapa Finala vor fi interpretate din memorie. Pentru celelalte lucrari se pot folosi partituri.

Ordinea interpretarii este la latitudinea concurentului.

 

Fisa inscriere

Fisa de inscriere trebuie scrisa la computer. 
Formularul trebuie sa includa obligatoriu o adresa de email functionala.

Descarca fisa de inscriere
Descarca afis
 

Juriu

Juriul Jeunesses International Violin Competition Dinu Lipatti 2019 este international si cuprinde interpreti si profesori, experti recunoscuti in domeniu, cu o mare experienta in identificarea si educarea noilor talente din lumea muzicii clasice.

Gabriel Croitoru / Romania - Presedintele juriului

Solist concertist al Orchestrelor si corurilor Radio
Solist concertist al Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiesti
Vioara I în Cvartetul Transilvan al Filarmonicii "Transilvania" din Cluj Napoca
Profesor Universitar Doctor la Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti
 

Cu peste 1.000 de aparitii scenice, violonistul Gabriel Croitoru este un muzician cu o extrem de bogata prezenta în viata muzicala, în multiple posturi - Solist concertist al Orchestrelor și corurilor Radio, solist concertist al Filarmonicii "Paul Constantinescu" din Ploiești, vioara I în Cvartetul Transilvan al Filarmonicii "Transilvania" din Cluj Napoca și profesor universitar doctor la Universitatea Națională de Muzică București.
Dinamismul, elocventa interpretarilor sale au putut fi constatate de public în concerte si recitaluri sustinute pe scenele tuturor Filarmonicilor din România si pe podiumuri de concert din întreaga lume: Franta, Spania, Germania, Belgia, Olanda, Italia, Republica Ceha, China, Bulgaria, S.U.A., tari din fosta URSS, Ungaria, România
Gabriel Croitoru a aparut ca solist în compania unor orchestre importante, cum ar fi: London Royal Philharmonic, Gewandhaus Orcheter Leipzig, Orchestra de camera Regina Sofia Festival String of Lucern Chamber Orchestra, Orchestrele simfonice din Monte-Carlo, Salonic, Malaga, Sevilla, Galicia, Pamplona, Cannes, Lyon, Ansamblul orchestral din Marsilia, Filarmonica din Cannes, South-west Symphony.
Astfel a avut ocazia sa colaboreze cu dirijorii: Leopold Hager, Jacques Bodmer, Odon Alonso, Arturo Tamayo, Emanuel Krivinne, Rudolf Baumgartner, Jean Leber, Michel Tabachnik, Paul Nadler, Hiroaki Masuda, Claude Bardon, Alan Tongue, Cem Mansur, Horia Andreescu etc.
Din parcursul evolutiei sale artistice, ca un factor major al progresului sau, se evidentiaza participarea la viata competitionala nationala si internationala. În tara, Gabriel Croitoru a participat si a câstigat numai Premii I la toate editiile concursului Cântarea României, este detinatorul Marelui premiu si al trofeului Lira de Aur de la Concursul National de Interpretare Instrumentala C. Porumbescu Suceava. Este câstigatorul Premiului I la Concursul International de vioara Henryk Wieniawski Lublin, Polonia (1979) si la Concursul International de vioara Pablo Sarasate Pamplona, Spania (1991), precum si al Premiului pentru cea mai buna interpretare a unei lucrari de Sarasate. Este de asemenea câstigatorul multor altor premii importante, printre care: Premiul II (premiul întâi neacordat) la Concursul International de vioara Tibor Varga Sion, Elvetia, Premiul al III-lea la Concursul N.Paganini Genova, Italia, Premiul special al juriului la Concursul Fritz Kreisler, Viena, Austria si a fost catalogat de catre presa franceza de specialitate, ca un violonist exceptional, având o tehnica impecabila, dupa ce a câstigat Premiul al II-lea (premiul I neacordat) la Concursul International Zino Francescatti Aix-en-Provence, Franta (1987). Arta sa interpretativa se regaseste în numeroase înregistrari pentru fonoteca Societatii Române de Radiodifuziune (în perioada 1987 - 2008) si pe 8 CD-uri.
Din 2008, canta pe vioara Guarneri del Gesu "Catedrala" - 1731, in urma castigarii concursului pentru dreptul de utilizare a acestei viori ce i-a apartinut Maestrului George Enescu, actualmente aflata in Patrimoniul Muzeului National "George Enescu".

 

Concurenti

Lista participantilor dupa centralizarea inscrierilor.

Categoria D

18-30 ani

Araya Pablo / Spania
Bao Shennuo / China
Cavassi Aron / Germania, Romania
Chen Shih-Hsiang / Taiwan, Germania
Cho Hana / Coreea de Sud, Germania
Cidlinsky Larissa / Germania
Debraux Lucas / Franta, Olanda
Fheodoroff Fanny / Austria
Fukuda Reisa / SUA, Japonia
Gabrian Adriana / Romania, Germania
Gong Yuan / UK
Hauser Alexandra / Austria, Germania
He Kejia / China
Hosokawa Haruna / Japonia
Jesadachet Jirajet / Thailanda
Jung Yoo Seok / Coreea de Sud, UK
Kisch Alexander / Germania
Konishi Mao / Japonia, Germania
Lang Chenyu / China
Lee Yoon Seo / Coreea de Sud, UK
Liu Ray / Marea Britanie, China
Mikolajczyk Karolina / Polonia
Müller Ruth / Germania
Nishikawa Chiaki / Japonia, Germania
Panajotovic Dusan / Serbia
Pohjola Tami / Finlanda
Roehrig Johanna / Germania, UK
Roszyk Andrej / Austria, Rusia, Olanda
Roussine Alexis / Franta
Schneiderka Dennis / Cehia
Tadtaev Grigorii / Rusia, Olanda
Vardanyan Gevorg / Armenia
Wronska Julia / Polonia
Ye Yang / China
Yumiba Takako / Japonia, Germania
Zhao Peinan / China
Zhu Xun Xu / China

Categoria C

14-18 ani

Chen Bingzhen / China
Chen Zhonghan / China
Dong Daoyi / China
Enon Ada / Turcia
Jiang Yixuan / China
Mihaescu Luca / Romania
Papane Marta / Letonia
Scripcaru Liviu / Romania
Weiss Weronika / Polonia

Categoria B

Pana la 14 ani

Cusmir Filip / Romania
Fu Yumeng / China
Kasprzak Dawid / Polonia
Lee Charlotte / Malta, Hong Kong
Lescaru Iarina / Romania
List Darya / Germania, Austria
Prins Chloe / Marea Britanie
Qiu Meiyun / China
Radosav Sasha / Romania, SUA
Rahmatulla Maria / Turcia
Rusanu Dragos / Romania
Teneva Slavina / Bulgaria

 

Agenda

Agenda completa Jeunesses International Violin Competition Dinu Lipatti 2019.

11 Mai

Tragerea la sorti a ordinii de evolutie in concurs.
La Secretariatul Concursului la ora 21:00

 

12 Mai

9:30
Categoria D
Etapa I
Sala George Enescu

 

13 mai

9:30
Categoria D
Etapa I
Sala George Enescu

 

14 mai

9:00
Categoria C
Etapa I
Sala Auditorium - Palatul Regal

Categoria B
Etapa I
Sala Auditorium - Palatul Regal

 

15 mai

9:00
Categoria D
Semifinala
Sala Auditorium - Palatul Regal

 

16 mai

9:30
Categoria B
Finala
Sala Auditorium - Palatul Regal

Categoria C
Finala
Sala Auditorium - Palatul Regal

 

17 mai

19:00
Categoria D
Finala
Sala Thalia - Filarmonica de Stat Sibiu

 

18 mai

19:00
Gala EUROPAfest

 
 

Laureati

Jeunesses International Music Competition se desfasoara anual din 1994. Concursul alterneaza disciplinele intre: corn, trompeta, pian, clarinet, flaut, vioara si compozitie. 

Nu exista nici un laureat cu proprietatile alese de dumneavoastra. Va rugam sa alegeti alte optiuni.

Selecteaza an

An Varsta Premiu Nume Tara
2015 D, 18-30 II Hall Amalia Noua Zeelanda
2015 D, 18-30 III Valiulina Ekaterina Rusia, Elvetia
2015 C, 14-18 I Choi Songha Coreea de Sud, Marea Britanie
2015 C, 14-18 II Kis Radu Romania
2015 C, 14-18 III Zou Mengna China
2015 C, 14-18 ani Premiu special Pajanovic Nikola Slovenia
2015 B, 10-14 ani I Ingielewicz Antoni Polonia
2015 B, 10-14 ani II Zayranov Aleksandar Bulgaria
2015 B, 10-14 ani III Zhu Simon Germania
An Varsta Premiu Nume Tara
2012 D, 18-30 I Park Sujin Australia
2012 D, 18-30 II Lakatos Robert Serbia
2012 D, 18-30 III Wen Xianbo China
2012 D, 18-30 finalist Haase Axel Germania
2012 C, 14-18 I Hickey Mairead Irlanda
2012 C, 14-18 II Bucholc Aleksandra Polonia
2012 C, 14-18 II Daszkiewicz Aleksander Polonia
2012 C, 14-18 finalist Bolozan Ionut Romania
2012 C, 14-18 finalist Faber Line Luxemburg, Belgia
2012 C, 14-18 finalist Kwasnikowska Roksana Polonia
2012 B<14 I Boschkor Lara Germania
2012 B<14 II Zhuang Yun China
2012 B<14 III Zhuang Heyu China
2012 B<14 finalist Iacob Laura Romania
2012 B<14 finalist Lundina Maria Federatia Rusa
2012 B<14 finalist Popan Anna Maria Romania
2012 B<14 finalist Ruseva Yoanna Bulgaria
2012 B<14 finalist Vardanyan Mariam Armenia
An Varsta Premiu Nume Tara
2009 D, 18-30 I Boursier Khrystyna Ucraina
2009 D, 18-30 II Liu Zheng China
2009 D, 18-30 II Shalgina Maria Federatia Rusa
2009 C, 14-18 I Zhang Chendi China
2009 C, 14-18 II Gong Yu China
2009 C, 14-18 III Nowak Agata Polonia
2009 B, 10-14 I Zhang Jinru China
2009 B, 10-14 II Shen Keyi China
2009 B, 10-14 III Yin Oukalin China
2009 A<10 I Zayranov Martin Bulgaria
2009 A<10 II Mitrofan Mihaela Romania
An Varsta Premiu Nume Tara
2007 D, 18-30 I Gocan Andrei Romania
2007 D, 18-30 II Chen Catharina Norvegia
2007 D, 18-30 III Wang Jiamin China
2007 D, 18-30 special Boursier Benjamin Grecia
2007 C, 14-18 I Tang Yun China
2007 C, 14-18 II Sun Minxian Spania
2007 C, 14-18 III Khakhamov Dmitry Romania
2007 B, 10-14 I Zhu Minjia China
2007 B, 10-14 II Florea Sitja Maria Spania
2007 B, 10-14 III Iordache Georgeta Romania
2007 A<10 I Pocitari Lilia Moldova
2007 A<10 II Ibanez Resian Adrian Finlanda
2007 A<10 III Dolav Vanya Jakob Israel
An Varsta Premiu Nume Tara
2005 D, 18-30 I Szadowiak Marianna Polonia
2005 D, 18-30 II Rozenblat Maria Federatia Rusa
2005 D, 18-30 III Matsumoto Mariko Japonia
2005 C, 14-18 I Shi Shuai China
2005 C, 14-18 II Shen Qianwen China
2005 C, 14-18 III Ni Huifeng China
2005 B, 10-14 I Gao Tianyang China
2005 B, 10-14 II Ionascu Francesco Romania
2005 B, 10-14 III Zhu Lifan China
2005 A, <10 I Tusupbekova Sharipa Kazakhstan
2005 A, <10 II Danielewicz Olivia Polonia
2005 A, <10 III Tobin David Irlanda
An Varsta Premiu Nume Tara
2003 D, 18-30 III Colotelo Natalia Ana Romania
2003 C, 14-18 I Azizian Loussine Federatia Rusa
2003 C, 14-18 II Gatlan Elena Sorana Romania
2003 C, 14-18 III Przech Dominika Polonia
2003 B, 10-14 I Lee Su Yeon Coreea de Sud
2003 B, 10-14 II Smol Mateusz Polonia
2003 B, 10-14 III Milic Anamarija Croatia
2003 B, 10-14 special Ionascu Francesco Romania
2003 A, <10 I Moscalu Artur Moldova
2003 A, <10 II Simon Csongor Romania
2003 A, <10 III Walentin Jensen Niklas Danemarca
An Varsta Premiu Nume Tara
2001 D, 18-30 I Rohn Anja Suedia
2001 D, 18-30 II Ge Quan China
2001 D, 18-30 III Akamatsu Kyo Japonia
2001 C, 14-18 I Gocan Andrei Romania
2001 C, 14-18 I Long Xi China
2001 C, 14-18 III Fatu Cristian Andrei Romania
2001 C, 14-18 special Bogatila Ana Romania
2001 C, 14-18 special Fatu Cristian Andrei Romania
2001 C, 14-18 special Stanculeasa Vlad Romania
2001 B, 10-14 I Manza Dragos Mihail Romania
2001 B, 10-14 II Fetisova Evgenia Federatia Rusa
2001 B, 10-14 III Papa Regi Alexander Albania
2001 A, <10 I Saifi Arslan Federatia Rusa
2001 A, <10 II Rusu Irina Moldova
2001 A, <10 III Ungureanu Valentin Germania
An Varsta Premiu Nume Tara
1999 D, 18-30 I Banica George Cosmin Romania
1999 D, 18-30 II Benderschi Ala Moldova
1999 C, 14-18 I Tichindeleanu Eugen Romania
1999 C, 14-18 III Iliescu Ionel Adrian Romania
1999 C, 14-18 special Mihalache Santa Monica Romania
1999 C, 14-18 special Spassov Nikolaz Bulgaria
1999 C, 14-18 special Tegzesiu Sebastian Romania
1999 B, 10-14 I Casleanu Sebastian Germania
1999 B, 10-14 III Sareika Vineta Letonia
1999 A, <10 I Croitoru Simina Ioana Romania
1999 A, <10 II Sumane Paula Letonia
1999 A, <10 III Besan Stefan Romania